Maszeruj z nami i przyłącz się do kampanii na rzecz praw pracowników robiących Twoje buty!

Nie wiesz, jak Twoje buty zostały wykonane?  Nie wiesz, że  toksyczne związki chemiczne i wyzysk pracowników są przyklejone do Twoich butów?  Nie jesteś wyjątkiem. Pomóż nam to zmienić!
Maszeruj z nami i przyłącz się do kampanii na rzecz praw pracowników robiących Twoje buty!
Od wielu lat przy produkcji obuwia łamane są  prawa człowieka.  Głodowe pensje niewystarczające na godne życie i brak podstawowych zabezpieczeń socjalnych to standard w większości garbarni w Azji.  Ale to nie wszystko. Poważnym problemem charakterystycznym dla produkcji butów i dodatków skórzanych jest używanie środków chemicznych, które mają negatywny wpływ na środowisko naturalne i zdrowie pracowników fabryk i każdego kto nosi obuwie. W wielu zakładach do garbowania używa się tlenku chromu III, który utlenia się do postaci sześciowartościowego tlenku chromu, będącego substancją toksyczną, szkodzącą bardzo poważnie ludziom i środowisku. Narażeni są zarówno pracownicy jak i zwykli konsumenci.
 
 
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie wraz z 17 innymi europejskimi organizacjami zajmującymi się prawami człowieka i prawami pracowniczymi oraz organizacje partnerskie z Indii, Indonezji i Chin rozpoczynają właśnie międzynarodową kampanię Kupuj Odpowiedzialnie Buty”.  Chcemy żeby wszyscy dowiedzieli się jak naprawdę wygląda produkcja butów. Będziemy również postulować ustanowienie przez Unię Europejską regulacji zapewniających przestrzeganie praw pracowniczych przy produkcji trafiających do nas towarów.
 
 
Teraz i Ty możesz  wesprzeć kampanię na rzecz odpowiedzialnej produkcji obuwia poprzez używanie aplikacji mobilnej!

Dzięki aplikacji weźmiesz  udział w Wirtualnym Marszu do Brukseli. W ten sposób poprzesz postulaty wprowadzenia przez Unię Europejską regulacji  prawnych, które zapewnią transparentność łańcuchów dostaw przemysłu obuwniczego i zmienią życie tysięcy osób szyjących nasze buty.
 
Jak to działa?
Aplikacja działa jak standardowy krokomierz, który odmierza kroki i zlicza je, pokazując jaką odległość została pokonana. Osoby z  Polski, podobnie jak i z  19 innych krajów europejskich, maszerują wirtualnie do Brukseli. Zliczają kroki dopóki nie przejdą dystansu ze swojego miejsca zamieszkania do Brukseli. Wtedy cel zostaje osiągnięty! W taki sposób okazują swoje poparcie dla postulatów kampanii.  Możesz komunikować się z innymi uczestnikami marszu, dzięki aplikacji dowiesz się też więcej na temat sytuacji w przemyśle obuwniczym. Uważaj na efekt uboczny – lepsza kondycja gwarantowana!
 
 
Aplikację możesz pobrać tutaj:
 
 
   
 
      
  • Krok pierwszy
    Ściągnij aplikację mobilną na swój telefon, stwórz swój profil, załóż grupę, do której zaproś znajomych lub maszeruj sam. Aplikacja dostępna jest tutaj http://changeyourshoes.cantat.com . Możesz też kliknąć na ikonki powyżej lub wpisać „Kupuj Odpowiedzialnie Buty" (Change your shoes) w przeglądarkę w swoim sklepie. Znajdziesz nas łatwo!
 
  • Krok drugi
    Zawsze kiedy wychodzisz na spacer aktywuj aplikację (pamiętaj, aby mieć włączony GPS). Stwórz swój profil osobisty, dostosuj język, zapraszaj znajomych. Sprawdzaj dystans, zobacz jak daleko zaszli inni i maszeruj do Brukseli!
 
  • Krok trzeci i tysiące kolejnych
    Każdy Twój krok pomaga pracownikom szyjącym Twoje buty i daje do myślenia urzędnikom unijnym. Razem udowodnimy, że buty towarzyszą nam każdego dnia, poświęcamy im sporo uwagi, ale nie wiemy o wielu aspektach ich produkcji. Przejście odpowiedniej ilości kroków jest Twoim podpisem pod petycją do decydentów w UE, że nie chcesz być narażony na ewentualne szkodliwe substancje i nie chcesz narażać tych, którzy z nimi pracują. Udowodnimy, że nie jest nam obojętna kwestia godności  i zdrowia ludzi, którzy pracują w garbarniach i fabrykach.
 
 
Akcja jest organizowana w ramach projektu "Zrównoważone zamówienia publiczne. Monitoring prawa i standardów" realizowanego w ramach prgramu Obywatele dla Demokracji finansowanego z funduszy EOG oraz w ramach kampanii Kupuj Odpowiedzialnie Buty współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Roku Rozwoju.
 
Katarzyna Salus, 02.08.2015