„Grubymi nićmi szyte”: gra on-line

Jak to jest pracować kilkanaście godzin dziennie za minimalną płacę, z której trzeba utrzymać rodzinę? Przed takim wyzwaniem codziennie stają pracownice przemysłu odzieżowego szyjące nasze ubrania. Teraz każdy może wczuć się w ich sytuację grając w nową grę internetową: „Grubymi nićmi szyte”
 
„Grubymi nićmi szyte”: gra on-line
Realne problemy w wirtualnej rzeczywistości
 
Jak w wielu innych grach, także w „Grubymi nićmi szyte” gracze mają możliwość wcielenia się w inną postać. W tym wypadku jest to młoda osoba zaczynająca samodzielne życie.  Gracze trafiają do pracy w fabryce odzieżowej, gdzie będą musieli stawić czoła problemom, z którymi na co dzień mierzą się  miliony pracownic/ków przemysłu odzieżowego. Są to ciężkie warunki pracy, obowiązkowe nadgodziny, głód, bieda wynikająca z niskich pensji. Gracze na własnej skórze mogą odczuć trudy takiego życia i być może dzięki temu lepiej zrozumieć problemy pracownic/ków szyjących ich ubrania. Ta nie do końca przyjemna, ale wirtualna, przygoda może również zmotywować graczy do zaangażowania się w kampanię na rzecz poprawy warunków pracy w przemyśle odzieżowym w realnym świecie. Wszyscy, którzy dotrą do końca gry mają możliwość przyłączenia się do ogólnoeuropejskiej kampanii na rzecz godnej płacy.
 
Propozycja dla nauczycieli i uczniów
 
Gra powstała w ramach kampanii „Godna płaca dla wszystkich” oraz projektu „Zmieniaj nawyki na lepsze”. Jej celem jest również edukacja odpowiedzialnych konsumentów/ek. Ze względu na jej ciekawą formę, gra jest atrakcyjnym dla młodzieży narzędziem edukacyjnym. Może być z powodzeniem wykorzystana przez nauczycieli na lekcjach podejmujących tematykę edukacji globalnej. W szczególności sprawdzi się na zajęciach o globalnych nierównościach i współzależnościach ekonomicznych, o relacjach między krajami globalnego Południa gdzie lokowana jest większość produkcji odzieży, oraz globalnej Północy, w tym Polski, gdzie te ubrania są sprzedawane. 
 
Gra stanowi element Repozytorium materiałów edukacyjnych, które zawiera wiele innych materiałów na temat odpowiedzialnej konsumpcji.
Joanna, 15.10.2013
KATEGORIE: Wiadomość