Apel do Nike – Stop pracy niewolniczej w Uzbekistanie

W zeszłym roku 18-letni Navruz Muyzinov został pobity na śmierć przez policję w Uzbekistanie. Za jaką zbrodnię? Zachorował i opuścił pole bawełny, na którym pracował zanim uzbierał przydzieloną mu na dzień kwotę. Niestety historia Navruza nie jest jedyna.
Apel do Nike – Stop pracy niewolniczej w Uzbekistanie
Każdego roku milion mężczyzn, kobiet i dzieci w Uzbekistanie jest zmuszanych przez uzbecki rząd do pracy przy zbiorach bawełny na państwowych polach. Ci, którzy wyrażają sprzeciw lub się opierają są zazwyczaj prześladowani, zatrzymywani i torturowani. Rząd Uzbekistanu pozostaje w tej kwestii bezkarny tylko dlatego, że południowokoreański koncern Daewoo International wciąż kupuje od Uzbekistanu zbieraną w niewolniczych warunkach bawełnę. Uzbeccy dysydenci i działacze broniący praw człowieka z całego świata apelują do firm odzieżowych, żeby bojkotowały Daewoo dopóki koncern nie zaprzestanie czerpania korzyści z tej niewolniczej pracy. Wiele sieci odzieżowych przychyliło się do tego apelu, ale firma Nike odmówiła.
 
Powiedz Nike, żeby przestał prowadzić interesy z firmami, które czerpią zyski z niewolniczej pracy!
 
Nie pierwszy raz wybraliśmy za cel naszej kampanii wielkie marki odzieżowe, które udają, że nie widzą przymusowej pracy w uzbeckim przemyśle bawełnianym. Wcześniej tego roku ponad 70 tys. członków i członkiń organizacji SumofUs.org zaapelowało do firmy H&M, żeby zerwała kontakty handlowe z Daewoo. H&M przystała na apel i wprowadziła zasadę przestrzegania swoich dostawców przed nawiązywaniem kontaktów handlowych z Daewoo. Daewoo już zaczęło panikować widząc protesty przeciw swoim kontaktom handlowym z Uzbekistanem. Jeśli uda nam się skłonić kolejną wielką firmę do zerwania kontaktów z Daewoo, południowokoreański koncern będzie musiał poważnie rozważyć dalsze prowadzenie interesów z represyjnych rządem w Uzbekistanie. Fabryki Daewoo przetwarzające bawełnę są niezbędne, aby utrzymać państwowy przemysł bawełny w Uzbekistanie, więc jeśli Daewoo się wycofa, będzie to stanowić poważny cios dla uzbeckich władz, czerpiących zyski z przymusowej pracy. A wiemy już, że potrafimy skłonić korporacje, żeby nas słuchały. Nike obiecał, że pomoże wyeliminować przymusową pracę w uzbeckim przemyśle bawełnianym, ale International Labor Rights Forum przyłapała go na dokonywaniu zakupów w fabryce Daewoo mimo apelu o bojkot. Nike poświęcił ponad dekadę na próby zapewniania swoich klientów, że dobrze traktuje pracowników w łańcuchu dostaw. Jeśli Nike liczy na to, że będziemy traktować poważnie jego zapewnienia, musi wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady gwarantujące, że nie kupuje surowców od firm czerpiących zyski z niewolniczej pracy.
 
Podpisz petycję do Nike by powstrzymał niewolniczą pracę w Uzbekistanie i zerwał kontakty z Daewoo!
Joanna, 07.06.2013