Adidas - zagraj fair play!

Oglądając kończące się mistrzostwa świata, nie zapominaj o sytuacji pracownic szyjących odzież sportową. Podpisz petycję do Adidasa.
 
Adidas - zagraj fair play!
Szacuje się, że kończący się właśnie Mundial obejrzą 3,5 mld osób, czyli mniej więcej połowa ludzkości. Sponsorzy już liczą kolosalne zyski. Adidas - jeden z liderów branży sportowej – ma szanse zarobić krocie. Wydał w końcu 78 mln euro, aby “uczynić brazylijskie mistrzostwa najlepszymi w historii” – oczywiście dla samego Adidasa. Firma liczy na to, że sprzedaż futbolowych gadżetów przyniesie jej zysk rzędu 1,7 mld euro. Herbert Hainer, prezes Adidasa ma w związku z tym nadzieję, że tegoroczny mundial wywinduje jego Grupę na pierwszą pozycję w branży.
 
>> Już teraz podpisz petycję do Adidasa
 
Poprzez zapadające w pamięć reklamy, znanych i wpływowych „ambasadorów” czy chwytliwe slogany, Adidas podgrzewa entuzjazm do mistrzostw podbijając jednocześnie swoje zyski i renomę marki. Jednak za tym sprawnym marketingiem kryją się realia, o których Adidas nikomu nie mówi.
 
25-letnia Sorn Reab przez sześć dni w tygodniu wstaje o 4:30 rano, aby dotrzeć do Phnom Penh, gdzie od 7.00 pracuje w rano w fabryce odzieży pracującej na zlecenie Adidasa. Pomimo że Sorn spędza w pracy 11 godzin dziennie, nie może sobie pozwolić na życie w stolicy Kambodży. Zmęczona i wyczerpana z powodu niedożywienia, Sorn każdego dnia mierzy się z ryzykiem omdlenia. Z zagrożeniem, że jej krótkoterminowy kontrakt nie zostanie odnowiony po sześciu miesiącach pracy. Z nieustającą presję Adidasa na wytwarzanie jak największej liczby nowych produktów.
 
Życie Sorn Reab z Kambodży nie jest wyjątkiem, ale normą dla ok. 500 tys. pracownic tamtejszego przemysłu odzieżowego. Kobiety w wieku poniżej 35 lat stanowią tu 90%zatrudnionych. Ich płace zmuszają je do ciągłego balansowania na granicy ubóstwa. Przemysł odzieżowy utrwala więc skrajne nierówności społeczne, zapewniając nadmierne bogactwo nielicznej grupie uprzywilejowanych i skazując większość pracownic łańcucha dostaw na życie w biedzie. Aby zarobić pensję Herberta Hainera - prezesa Adidasa, przy swoich obecnych zarobkach Sorn Reab musiałaby pracować ponad 7 tys. lat.
 
Zmiana jest jednak możliwa. Wykorzystaj kończące się właśnie futbolowe mistrzostwa świata i powiedz Adidasowi, aby podzielił się swoimi kolosalnymi zyskami z Sorn Reab i jej koleżankami z pracy. Godna płaca należy się przecież każdemu i każdej.
Jak możesz to zrobić?
 
>> Już teraz podpisz petycję do Adidasa
Iwona Bojadżijewa, 11.07.2014
KATEGORIE: Wiadomość