17 września 2014: Dzień Solidarności z pracownicami fabryk odzieżowych w Kambodży

Weź udział w dniu akcji solidarności z kambodżańskimi pracownicami i pracownikami 17 września 2014. Wesprzyj ich żądania zwiększenia płacy minimalnej do 177 USD – to ważny krok w celu osiągnięcia płacy wystarczającej na godne życie!
17 września 2014: Dzień Solidarności z pracownicami fabryk odzieżowych w Kambodży
Dlaczego to takie ważne by się włączyć?
 
Firmy starają się wycisnąć, co się tylko da z ograniczonych marżą możliwości rynku odzieżowego by osiągnąć jak najwyższy zysk. To najwyższy czas, aby wzięły one odpowiedzialność i zaczęły zajmować się kwestią, która leży w sercu naszych protestów: godną płacą. Wzrost wynagrodzeń do poziomu 177 dolarów amerykańskich jest krokiem w tym kierunku.
Ath Thorn, C.CAWDU
 
Od końca 2013 roku pracownice kambodżańskich fabryk walczą o wzrost płacy minimalnej, aby docelowo osiągnąć poziom płacy wystarczającej na godne życie. Głodowe pensje zmuszają je do ciągłego balansowania na granicy ubóstwa a także są bezpośrednią przyczyną masowych omdleń z powodu niedożywienia o czym pisały media o zasięgu światowym, jak Washington Post czy Al-Jazeera. W styczniu 2014, gdy przeciwko protestom pracowniczym stanęły policja i wojsko, a 23 osoby zostały aresztowane, wola walki wzmocniła się wśród kambodżańskich pracownic i pracowników. Rozwiązaniem proponowanym między innymi przez Clean Clothes Campaign, jak i kambodżańskie związki zawodowe i organizacje pracownicze, jest wprowadzenie godnej płacy. Wezwanie do uszanowanie praw pracowników do otrzymania pieniędzy wystarczających na podstawowe utrzymanie siebie i rodziny bez potrzeby realizowania nadgodzin.
 
Chcą godnie żyć i godnie zarabiać. Zobacz film pokazujący ich walkę!
 
Komitet ds. Płac w Kambodży zbierze się po raz kolejny w październiku tego roku. Tamtejsze związki zawodowe wspólnie wystosują żądanie zwiększenia płacy minimalnej do poziomu 177 USD.
 
17 września tysiące pracownic i pracowników z całej Kambodży podejmie szereg działań by walczyć o godną płacę i podwyżkę płacy minimalnej do 177 USD. Wezmą udział w akcjach wzywających największe marki odzieżowe, jak H&M, do natychmiastowego poparcia żądania zwiększenia płacy minimalnej i do zobowiązania się przez firmy, że nie wycofają swoich zamówień z Kambodży.
 
Co możesz zrobić, aby solidaryzować się pracownicami?
  • Podpisz petycję o Godną Płacę dla Wszystkich wzywającą do ustanowienia godnej płacy ze szczególnym uwzględnieniem Kambodży >> http://www.cleanclothes.org/livingwage/sign
  • Na Facebook’u zmień swoje zdjęcie w tle na banner do pobrania tutaj. Opublikuj status z żądaniem płacy minimalnej dla pracowników w Kambodży w wysokości 177 USD na swojej stronie, jak i na stronach firm – H&M i Zara.
    Pamiętaj, aby używać tych hasztagów: #H&M, #LivingWage, #Cambodia
  • Tweetuj na ten temat w Dniu Akcji - 17 września - chcemy, aby największe firmy odzieżowe obecne w Kambodży jak @H&M oraz @Inditex (Zara, Pull&Bear, Bershka) wiedziały, że wspieramy godną płacę w Kambodży.
Proponowane wpisy na Twitterze:
  • Workers making clothes in Cambodia live on the breadline. @hm #payalivingwage
    [wersja polska: Pracownicy szyjący ubrania w Kambodży żyją na granicy ubóstwa. @hm #payalivingwage #GodnaPłacadlaWszystkich]
  • Standing in solidarity with Cambodian workers today who make clothes. They need 177$ a month. @hm @Zara-inditex #payalivingwage
    [wersja polska: Popieram kambodżańskich pracowników szyjących ubrania. Powinni dostawać 177$ miesięcznie. @hm @Zara-inditex #payalivingwage # GodnaPłacadlaWszystkich]
 
Sprawdzaj także nasz profil na Twitterze: @CleanClothesPL i Facebooku: www.facebook.com/cleanclothespolska po więcej informacji i inspiracji.
Maria Huma, 12.09.2014