10 grudnia 2014 r. o godz. 12.00 przed sklepem Vistula w Krakowie (ul. Szpitalna 3) odbędzie się pikieta solidarnościowa z pracownicami myślenickiego zakładu Trend Fashion, które od miesięcy bezskutecznie walczą o polepszenie warunków pracy. Produkowane przez nie garnitury są później sprzedawane w luksusowych sklepach, takich jak Vistula albo Próchnik.
Trend Fashion zatrudnia ok. 300 pracowników, przede wszystkim kobiety. Miesięczny zarobek szwaczki wynosi 1300 zł netto – tyle samo, co jedna sztuka wyprodukowanego przez zakład garnituru. W lipcu br. pracownice zorganizowały strajk ostrzegawczy, w którym domagały się podwyżek płac o 100 zł (w przeliczeniu – 1 grosz na normominucie). Zakład nie tylko zignorował żądania pracownic, ale też zwolnił 8 z nich. Problemy związane z pracą w Trend Fashion nie kończą się jednak na niskich zarobkach.
„Zarabiamy na poziomie najniższej krajowej. Od siedmiu lat nie było u nas podwyżek płac. Od kilkunastu lat nie dostajemy urlopu w lecie, a pracodawca gwarantuje nam w tym okresie nieznośne warunki pracy. Temperatura w hali produkcyjnej dochodzi do 40oC, brakuje sprawnej wentylacji, o klimatyzacji nie wspominając. Często pracujemy też w soboty. Dodatkowo, przeciekający dach może stanowić poważne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, bo przecież szyjemy na elektrycznych maszynach.”, mówi jedna z pracownic.
Clean Clothes Polska dodaje: „Sytuacja pracownic podkrakowskiej fabryki Trend Fashion jasno pokazuje, że niebezpieczne warunki pracy oraz płace, które nie pozwalają zaspokoić nawet najbardziej podstawowych potrzeb, to nie tylko problem szwaczek z Bangladeszu, Kambodży czy Chin. Dlatego polskie firmy, które zlecają produkcję w Trend Fashion powinny w myśl zasad społecznej odpowiedzialności biznesu wziąć odpowiedzialność za swój łańcuch dostaw wpływając na Zarząd Trend Fashion, by zagwarantował godne warunki pracy w fabryce”.
Organizatorami pikiety są
Clean Clothes Polska,
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza oraz aktywiści i aktywistki rozmaitych środowisk – pracowniczych, pozarządowych, akademickich – zaniepokojeni sytuacją w zakładzie. Akcja rozpocznie się o godzinie 12:00 przed sklepem Vistula na ul. Szpitalnej 3 w Krakowie.
Aktywiści i aktywistki pojawią się przebrani w męskie garnitury. Planowane jest także wręczenie przedstawicielom firmy podpisanej petycji, nawołującej firmę do przyjęcia społecznej odpowiedzialności za łańcuch dostaw sprzedawanych przez nią produktów.