Fair Fashion? – nowa aplikacja na urządzenia mobilne dostępna od teraz po polsku!

Czy firmy odzieżowe są fair? Czy H&M, Zara, Marks & Spencer, Nike, Adidas, polski gigant odzieżowy LPP płacą ludziom, którzy szyją ich ubrania godne pensje? Od teraz możecie zajrzeć firmom odzieżowym pod metkę!
Fair Fashion? – nowa aplikacja na urządzenia mobilne dostępna od teraz po polsku!
Clean Clothes Campaign przeprowadziła szeroko zakrojone badanie ponad 140 europejskich marek odzieżowych, aby dostarczyć konsumentom wiedzę i informacje na temat ich polityki społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy poproszono o konkretne informacje na temat ich działań m.in. w zakresie wspierania aktywności związkowej, a także praktyk zakupowych, wskaźników odniesienia dotyczących płac oraz transparentności. Celem było zebranie danych o praktycznych krokach, jakie podejmują firmy, aby zapewnić godne płace. Wszystkie firmy oceniano za pomocą zestawu kryteriów. W każdej z czterech głównych kategorii firmy mogły zdobyć od 0 do 10 punktów, czyli w sumie maksymalnie 40 punktów.
 
Efektem tego badania jest aplikacja, w wersji polskiej opracowana we współpracy z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie. Aplikacja Fair Fashion? działa na telefonach i tabletach z systemem Android oraz iOS.
 
Aplikację Fair Fashion? można pobrać tu:
 
 
Godna płaca to prawo człowieka. Wierzymy, że wszyscy pracownicy przemysłu odzieżowego, w samej tylko Europie wartego ponad 34 miliardów euro, powinni otrzymywać płacę wystarczającą im na godne życie dla nich i ich rodzin. Niestety tak się nie dzieje. Większość z nich zarabia głodową pensję nie wystarczają na godne życie.
 
Clean Clothes Campaign (CCC) to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz poprawy warunków pracy i sytuacji pracowników w globalnym przemyśle odzieżowym. CCC prowadzi krajowe kampanie w 16 krajach europejskich, jej sieć zrzesza 250 organizacji na całym świecie. W Polsce jest reprezentowana przez Clean Clothes Polska (CCP).
 
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.
 
 
Polska wersja aplikacji powstała dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Maria Huma, 07.01.2015
KATEGORIE: Wiadomość