Clean Clothes Polska wspiera żądania kambodżańskich związków zawodowych dotyczące podniesienia płacy minimalnej do poziomu 177 dolarów. Jest to pierwszy krok w kierunku godnej płacy. Już dziś - 20 listopada - tysiące kobiet i mężczyzn będzie nosić znaczek, symbolicznie wzywający największe marki odzieżowe jak H&M, Inditex, Levi’s i GAP do płacenia godnej płacy.
Od 2013 roku kambodżańscy pracownicy i pracownice domagają się podniesienia płacy minimalnej, aby osiągnąć z czasem poziom godnej płacy. Na początku 2014 protesty wzbudziły ostrą reakcję policji i wojska, które rozgromiły protestujących, aresztując 23 osoby. Pięć osób zginęło podczas tych interwencji oraz wielu było rannych.
Dziś walka trwa i związki zawodowe wzywają do podniesienia płacy minimalnej do poziomu 177 dolarów od zaraz!
W październiku 2015, Komitet doradczy ds. Pracy, ustalający w Kambodży poziom płacy minimalnej, zdecydował o jej wzroście dla sektora odzieżowego i obuwniczego o 12 dolarów. Oznacza to, że w 2016 r. płaca minimalna w fabrykach odzieżowych i obuwniczych wyniesie 140 dolarów.
Nowy poziom płacy minimalnej wejdzie w życie w styczniu 2016 roku i nie poprawi poziomu życia 700 000 osób pracujących w fabrykach odzieżowych w Kambodży. Nadal będą one musiały odpracowywać nadgodziny, aby utrzymać siebie i swoje rodziny.
W 2014, niektóre z
firm odzieżowych obiecały dostosowanie swoich cen płaconych za produkty dostawcom (FoB – Free on Board) do poziomu pozwalającego na podniesienie płacy minimalnej, tak by zaczęła ona odpowiadać realnym potrzebom pracownic i pracowników.
Firmy nie mogą nie dotrzymać takich obietnic. Wzrost 12 dolarów nie odzwierciedla realnych potrzeb pracowników, szczególnie w kontekście niewyobrażalnych zysków firm międzynarodowych. Wszystkie badania pokazują, że pracownicy z trudem są w stanie przeżyć za obecne pensje, co zmusza ich do pracy po 12 godzin dziennie. Biorą nadgodziny aby wykarmić siebie i dzieci mówi Ath Thorn, z C.CAWDU, niezależnego związku zawodowego w Kambodży.
Carin Leffler z Clean Clothes Campaign zwraca uwagę na to, że firmy odzieżowe zamawiające w Kambodży nie mogą oczekiwać, że taki wzrost wystarczy. Pracujący w fabrykach poświęcają się na rzecz rosnących zysków firm. Firmy jak Inditex czy H&M muszą zacząć dotrzymywać swoich obietnic w sprawie godnej płacy.
10 grudnia - Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka - został ogłoszony w tym roku także Dniem Akcji, podczas którego możemy okazać solidarność z walczącymi o swoje prawa pracownicami i pracownikami szyjącymi w Kambodży dla międzynarodowych marek.
Co możesz zrobić, aby solidaryzować się pracownicami?
- Na Facebook’u zmień swoje zdjęcie w tle na banner do pobrania tutaj.
- Opublikuj zdjęcie i status z żądaniem płacy minimalnej dla pracowników w Kambodży w wysokości 177 USD na swojej stronie, oraz na stronach firm – H&M i Indotex (Zara).
- Pamiętaj, aby używać tych hasztagów:#WeNeed177, #Cambodia
- Tweetuj na ten temat w Dniach Akcji – 20 listopada i 10 grudniaa - chcemy, aby największe firmy odzieżowe obecne w Kambodży jak H&M, Walmart, Zara, Levi's, C&A, Puma, Uniqlo, GAP and C&A wiedziały, że nie popieramy braku godnej płacy w Kambodży.
Proponowane wpisy na Twitter:
- Pracownice szyjące ubrania w Kambodży żyją na granicy ubóstwa @hm @zara @Levi’s @C&A #WeNeed177
- Popieram kambodżańskich pracowników szyjących ubrania. Powinni dostawać 177$ miesięcznie! @hm @Zara-inditex #WeNeed177
O poprzednich akcjach pisaliśmy
tutaj.