Potrzebne wsparcie dla Charlesa Hectora

Zwracamy się do Was z prośą o wsparcie Charlesa Hectora Fernandez – malezyjskiego prawnika i obrońcy praw pracowników, któremu zagrożono sprawą sądową lub karą za to, że na swoim blogu informował o naruszeniach firmy Asahi Kosei (M) Sdn. Bhd. względem birmańskich pracowników migrantów.
Potrzebne wsparcie dla Charlesa Hectora
Chcemy zacząć już teraz naciskać na firmy zaopatrujące się w fabrykach należących do firmy Asami Kosei, aby nie powiodła się próba uciszenia głosów obrońców praw i żądań słabszych. Clean Clothes Camping poparła apel Asian Human Rights Commission, do którego i Ty możesz się włączyć wysyłając list. Charles Hektor jest obrońcą działającym na rzecz pracowników migrantów zatrudnianych przez fabryki w Malezji, a produkujących dla firm japońskich, amerykańskich czy europejskich. Współpracuje on z organizacjami pozarządowymi, związkami zawodowymi i przede wszystkim pracownikami. Sprawa, o którą chodzi obecnie dotyczy 31 birmańskich pracowników, którzy dochodzili swoich praw przed Malezyjską Komisją Praw Człowieka (SUHAKAM) oraz Departamentem Pracy.
 
Charles Hector, zaangażowany w sprawę pokrzywdzonych pracowników, zaapelował na swoim blogu o poparcie żądań pokrzywdzonych pracowników. 11 lutego 2011 oficjalne oświadczenie odnośnie tej kwestii podpisane przez 77 różnych organizacji zostało podane do wiadomości publicznej w mediach. Oświadczenie wzywało firmę o uczciwe traktowanie pracowników migrantów.
Pomimo tak szerokiej akcji na rzecz pracowników, Charles Hector otrzymał list od adwokata firmy, że jego wpis na blogu z wezwanie do zadośćuczynienia pokrzywdzonym było zniesławieniem, za co firma żąda przeprosin, likwidacji wpisu oraz 10,000,000 RM (1 RM = 0.94 PLN) za poniesione szkody. W otrzymanym liście (oryginał do przeczytania) , firma argumentuje, że wspomniani birmańscy pracownicy nie byli opłacani przez firmę tylko przez agenta, co czyni żądania Ch. Hector i innych obrońców za bezpodstawne i nieprawdziwe. Tymczasem taki sposób zatrudnienia jest częstą praktyką firm stosowaną w krajach Południa, aby nie być pociąganą do odpowiedzialności za swój łańcuch dostaw oraz za swoich wszystkich pracowników, czyli ludzi pracujących w ich fabrykach.
 
Wyślij list solidaryzujący się z Charles Hectorem, ta sytuacja pokazuje jak łatwo może być zakwestionowane prawo do upominania się o prawa innych.
 
Więcej o żądaniach birmańskich pracowników migrantów, w którą zaangażował się Ch. Hector, przeczytaj na stronie międzynarodowej sieci organizacji i związków zawodowych GoodElectronics.
Ania, 16.02.2011