Walka przeciw 'sandblastingowi' - odsłona 2

Diesel, Dolce&Gabbana, Replay oraz inne znane marki odmawiają podjęcia jakichkolwiek rozmów lub działań w związku ze stosowaniem w produkcji ich jeansów „sandblasting” – metody będącej wysoce niebezpieczną dla zdrowia i życia pracujących przy niej ludzi.
Walka przeciw 'sandblastingowi' - odsłona 2
Pisałyśmy o tym tutaj. W Turcji z tą zabójczą metodą uzyskiwania wyglądu „znoszonych” jeansów walczą już od dawna grupy pracowników, którzy cierpią na choroby spowodowane pyłem krzemionkowym lub stracili swoich przyjaciół czy krewnych, pracujących przy sandblastingu. Od marca 2009 zakazano w Turcji użycia tej metody. Jeśli jednak firmy same nie zrezygnują z tego sposobu „wycierania” jeansów, zawsze znajdzie się fabryka i kraj, w którym zakaz nie został wprowadzony i spowoduje to kolejne tragedie. Clean Clothes podjęło rozmowy z większością firm.
 
Sukcesem zakończyły się rozmowy między innymi z Levi’s, H&M, i C&A, które ogłosiły zdecydowany bojkot tej metody i zastąpienie innymi bardziej bezpiecznymi sposobami. To, że jest to możliwe pokazuje dość długa lista firm, które nie stosowały (według naszych informacji) albo przestaną stosować sandblasting w swojej produkcji. W tym w gorszym świetle stawia to firmy i marki, które pomimo wiedzy na temat szkodliwości tej metody nadal ją stosują i odmawiają jakichkolwiek rozmów.
 
Czekamy na Twoje wsparcie, aby nasz głos był mocniejszy. Wyślij Apel do firm o rezygnację ze stosowania tej metody.
 
Więcej dowiesz się z Manifestu przeciwko sandblastingowi oraz tutaj.
 
Sprawdź, gdzie znajduje się Twoja ulubiona marka:
 
Firmy, które odmówiły jakiegokolwiek kontaktu i odpowiedzi na nasze pytania: Armani, Diesel, Replay, Roberto Cavalli, Pepe Jeans, Tesco
 
Firmy, które na razie odrzucają możliwość bojkotu tej metody: Versace, Dolce & Gabbana, Benetton, New Yorker, Orsay
 
Firmy, które nie korzystały z sandblastingu lub z niego ostatnio zrezygnowały: Levi-Strauss & Co. (Levi's, Dockers, Signature, Denizen), H&M, C&A, Promod, Bestseller (Jack&Jones, Only, Vero Moda), Inditex (Zara, Massimo Dutti, Pull & Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho, Zara Home and Uterqüe), Fabric Skandinavien (Weekday/MTWTFSS, Cheap Monday and Monki), RnB Retail (Brothers & Sisters, JC and Polarn O. Pyret), Gina Tricot, Tiger of Sweden, Whyred, Varnergruppen (Cubus, Dressman, Carlings, BikBok, Wow, Wearhouse, Volt, Solo, Levi’s Store, Vivikes, Urban), Axstores (Åhléns, Kicks, Lagerhaus), G-Star, WE, Lee, Wrangler, IC Campanys (Companys, InWear), Adolfo Dominguez, El Corte Inglés, Carrefour, Esprit, S. Oliver, Gucci, Scotch & Soda, Kuyichi, CoolCat
Ania, 17.02.2011